Тема:ВІЛ/СНІД
Мета: сформувати у підлітків розуміння власної відповідальності за ризик інфікування ВІЛ та ІПСШ; сприяти зміні мотивації статевої поведінки підлітків на користь репродуктивного здоров'я та індивідуального
захисту від ВІЛ; систематизувати знання про шляхи передачі
ВІЛ; навчити оцінювати конкретні ситуації;
формувати вміння підлітків робити усвідомлений вибір на користь здорового способу життя
Обладнання: Плакат «СНІДу — ні», картки червоного і синього кольору, відеофільм про
імунітет людини, м'ячі.
Хід заняття
1.Повторення правил роботи;
(2 хв.)
Учні
висловлюють свої пропозиції
щодо проведення уроку: правило піднятої руки, активність, лаконічність та добровільність виступу, гарний настрій тощо.
2. Гра-масаж «Дощик»(З хв.)
Діти
стають колом і попередньому
роблять масаж, промовляючи:
«Хмари-хмари, дощик-дощик
(гладять та злегка
постукують по спині),
пішов град (сильніше
стукають по спині)» Розвертаються і повторюють вправу.
3. Вправа "Ваші очікування» (2 хв.)
Діти повідомляють
про те, що вони
хочуть почути на уроці.
4.Обговорення листа 18- річної
дівчинки, яка два роки тому заразилась ВІЛ. (5 хв.)
Лист
«Навіщо
ви, дорослі, нас, своїх дітей кинули під танки? Ви винні в наших смертях. Ви
використовуєте вільні зв’язки, ви розказуєте що так живуть усі. Але ми
помираємо… У нас не має і не буде кохання, ні сімей, ні дітей. Ми ще живі, але
нас немає. Не спонукайте нас до безпечного сексу. Зупиніться. Я була б вдячна,
якби в мене хтось вирвав цигарку, коли я вперше її взяла. Але поряд не було
нікого, хто б мене надоумив. Чому ніхто не розказав про безпечний секс? Чому не
попередив?»
5.Повторення термінів, що таке
СНІД та ВІЛ. Ознайомлення з
новими (робота в
зошитах). (8 хв.)
Нові
терміни:
• ЖСБ — жінки
секс-бізнесу; .
• КСП
— комерційний секс-працівник;
• ДП — дискорданна пара, де один ВІЧ-інфікований,
другий — здоровий;
• ІПСШ
— інфекції, які передаються статевим шляхом;
• ЧСЧ
— чоловіки, які мають стосунки з
чоловіками;
• СІН — споживачі ін'єкційних
наркотиків.
6. Аналіз статистичних даних. (З хв)
Учитель зачитує статистичні данні
захворювання на СНІД.
У березні 1987 р. в
нашій країні було зареєстровано першого хворого на СНІД. Для багатьох це стало несподіванкою, про яку не хотілося думати, хотілося швидше забути... Та потягся ланцюжок
захворювань. Ми повинні визнати: все нові та нові хвороби є наслідком контактів
статевим шляхом, через інфіковану кров, від інфікованої матері до дитини.
За рівнем захворюваності Дніпропетровська область посідає одне із перших місць в Україні. Тільки за 9 місяців поточного року було виявлено 1451 нових випадків ВІЛ-інфекцій. Найбільше — в Кривому Розі — 531 випадок.
захворювань. Ми повинні визнати: все нові та нові хвороби є наслідком контактів
статевим шляхом, через інфіковану кров, від інфікованої матері до дитини.
За рівнем захворюваності Дніпропетровська область посідає одне із перших місць в Україні. Тільки за 9 місяців поточного року було виявлено 1451 нових випадків ВІЛ-інфекцій. Найбільше — в Кривому Розі — 531 випадок.
Нині в Кривому Розі зареєстровано 7897 ВІЛ-інфікованих громадян. Це люди від 18 до 39 років, (газета «Червоний гірник» № 19 від25.08.06р).
7. Рольова гра «Граємо нову казку». (30 хв.)
Учитель запитує дітей, які казки ваш любили в дитинстві. Учні називають кілька назв, з яках учитель ділить клас на: «Колобок», «Теремок», «Ріпка», Дається 15 хв на підготовку. Наприклад:-«Жили-були
дід та баба. Баба була сором'язлива,
діда свого любила. А дід полюбляв усіх жіночок, навідувався до них, інколи залишався на ніч. Результат -дискорданна сім'я. Щоб уберегти онуку, баба дає їй поради: «Сходи в аптеку та купи рукавички, шприци, презерватив». Онучка взяла із собою Мурку, Жучку, але не послухалася бабусю— пішла на дискотеку, де веселилась як хотілося. Прийшов час
збирати врожай ріпки. Але виникла проблема. У діда-молодця піднялася температура,
діарея почалася. Бабка кашляє, чхає, онучка лімфи розтирає. Хто ж допоможе?
Жучка, Мурка й Мишеня. Ті, хто не порушував режиму. Казка ця усім наука,
СНІД—погана дуже штука. Ніж потім його мати, краще зараз пам'ятати.
8. Перегляд фрагменту відеофільму про імунітет
людини. (5 хв)
9. Гра «М'яч».
Ведучий стоїть у
центрі, в нього кидають м'ячі: спочатку один, потім два, п'ять, десять,
двадцять учнів. Спочатку він їх відбиває, потім не встигав. Всі наступні м'ячі
влучають у ціль. Учитель пояснює, що людина незахищена від хвороб. Але є такі,
які лікуються (відбитий м'яч), а є, що й не лікуються (не відбиті м'ячі).
10. Робота у групах (10
хв.)
Учні об'єднуються у 4 групи: 1 — троянди, 2 — мімози, 3 — тюльпани, 4 —
нарциси (улюблені квіти дітей), дає кожній завдання і через 5 хв.
обговорюються ситуації.
Завдання
Для 1-ї групи: Як паління, алкоголь, наркотики впливають на поведінку
людини? (Травмується психіка,
гальмується процеси позитивної поведінки, людина стає зухвало, поводиться
неадекватно, спроможна на негативні вчинки.)
Для 2-ї групи: Чи може вживання наркотиків
призвести до інфікування ВІЛ? Яким
чином? (Під дією наркотиків, які
задурманюють мозок, людина себе не контролює: може уколотися спільною голкою статеві
стосунки незахищені.)
Для 3-ї групи: До чого можуть призвести статеві відносини
з випадковим партнером? (До
виникнення ІПСШ, ВІЛ, СНІДу, розладу психіки.)
Для 4-ї групи: Чому слід дотримувати правила
особистої гігієни? (Щоб зберегти
своє здоров 'я, народити дітей, мати сім 'ю, роботу, кохану людину, поважати
себе.)
11. Зачитується пам'ятка для учнів (7 хв)
Пам'ятка
• Твоє тіло належить тільки тобі. У тебе є
право на те, щоб одягатися, митися, спати на самоті.
• Люди торкаються
один одного по-різному. Більшість дотиків приємні, деякі, як лоскотання, можуть завдати прикрощів. Деякі болісні.
Якщо певні дотики викликали
сумніви, поговори про це з дорослою людиною, якій ти довіряєш.
• Якщо хто-небудь
торкнеться до тебе так, що тобі це не сподобається, або попросить тебе
доторкнутися так того, а тобі не хочеться, ти маєш відповісти «НІ». У тебе
є право піти від тієї людини.
• Проте, що сталося,
бажано розповісти дорослому,
кому ти довіряєш.
• Ніхто, крім лікаря, не повинен торкатися інтимних
частин твого тіла. Якщо дорослий скаже: «Це наша таємниця», — обов'язково
докажи про це дорослим, яким довіряєш.
• Жодний дорослий не мас права просити тебе торкатися
інтимних частин твого тіла.
• Ти не винен, якщо
дорослий торкався інтимних частин твого тіла. Це дорослий повинен розуміти, що як
робити не можна.
• Будь упевнений, що
дорослі, яким ти довіряєш, повірять тобі і захистять.
12. Анкетування для перевірки знань. (5 хв.)
Учні піднімають картки,
які символізують їхні відповіді: так — червоний, ні — синій.
Анкета
1. ВІЛ — це вірус, що спричиняє СНІД. (Так.)
2. Можна
інфікуватися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований. (НІ)і
3. ВІЛ передається через дружній
поцілунок. (Ні.)
4. Можна інфікуватися ВІЛ під час переливання не перевіреної крові. (Так)
5. ВІЛ-носія може заразити свого
статевого партнера. (Так.)
6. Вживання алкоголю може підвищити ризик інфікування ВІЛ. (Так.)
7. Комарі можуть переносити ВІЛ. (Ні)
8. Використовування одноразових
шприців може захистити від ВІЛ. (Так.)
9. Використання презервативів під
час статевого контакту може зменшити ризик інфікування ВІЛ. (Так.)
10. Вживання протизаплідних пігулок може захистити жінку від інфікування
ВІЛ.(Ні)
11. Можна інфікуватися через сидіння на унітазі. (Ні.)
12. Інфіковані на ВІЛ становлять загрозу
для суспільства.(Ні)
13. Підбила підсумків.
Учитель дякує всім за роботу на
уроці, бажає бути розумними та здоровими.