23 жовтня 2018 р.

Урок з основ здоров'я "Ризики статевого дозрівання " 9 клас


Тема: Ризики статевого дозрівання підлітків
Мета: З’ясувати ризики статевого дозрівання у підлітковому віці, їх причини та наслідки. Розвивати знання про вплив психоактивних речовин на статевий розвиток. Вчити правильно аналізувати причини і наслідки ризикованої статевої поведінки. Ознайомити з ознаками і небезпекою інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Пригадати умови виникнення ВІЛ-інфекції. Виховувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей, дружні стосунки між дітьми.
Ризики статевого дозрівання 9 клас
Тип уроку: тренінг
Результати навчання
Наприкінці заняття учні:
  • називають причини і наслідки ризикованої статевої поведінки;
  • пояснюють вплив психоактивних речовин на статевий розвиток;
  • оцінюють ризики інфікування ВІЛ у різних ситуаціях;
  • демонструють вміння висловлювати симпатію без інтимних стосунків.
Обладнання і матеріали:
  • підручники, зошити, папір А4, олівці, плакат з правилами, «дерево очікувань» на плакаті, диск із записом відеофільму., презентація до уроку, фігурки червоного та зеленого кольорів, проектор, презентація.
Що підготувати заздалегідь:
  • інформаційні листки ;
  • картки зеленого та червоного кольорів;
  • виставка літератури "Все про ВІЛ/СНІД та ІПСШ".
Домашнє завдання:
  • підручник Т.В. Воронцова "Основи здоров'я ", §7.
  • Робочий зошит,     ст. 39-40, завдання 1-8.
Хід заняття
І. Вступна частина:
1. Знайомство, повторення правил (Вправа «Подай  руку»- подати один одному руки і посміхнутись для привітання);
2. Зворотній зв’язок (Продовжіть фразу: "Я щасливий (щаслива), що я хлопець (дівчина), тому що..."),
3. Назвати тему і мету  уроку
4. Виявлення очікувань (Свої очікування діти пишуть на листочках і прикріплюють біля сухого дерева. Якщо очікування справдяться, то листочки переміщують на дерево).
ІІ. Основна частина
1. Теоретичний блок:
- вступне слово вчителя:
   У підлітковому віці відбувається статеве дозрівання (пубертат) – процес перетворення хлопчиків і дівчаток на молодих чоловіків і жінок. Деякі фізіологічні та психологічні зміни у хлопчиків відмінні від тих, що відбуваються у дівчат, а деякі є спільними для обох статей. Давайте з’ясуємо, що це за зміни.
  • Гра "Шнурівка"
    Об’єднати учнів у дві групи (хлопці-дівчата). По черзі кожна група називає  фізіологічні і психологічні ознаки статевого дозрівання підлітків. Виграє команда, яка останньою назве ознаку.
Фізіологічні та психологічні ознаки статевого дозрівання
- відбувається від 9 до 16 років (д.), 11-18 років (х.);
- виробляються статеві гормони;
- збільшуються молочні залози і волосяний покрив;
- інтенсивно росте скелет;
- починається менструальний цикл у дівчаток;
- збільшуються статеві органи у хлопчиків;
- змінюються хрящі гортані і голос;
- у хлопчиків відбуваються полюції;
- змінюються стосунки між статями;
- паління, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками;
- зміна деяких рис в характері;
- реакція на повчання дорослих;
 - ранній початок статевого життя
Запитання для обговорення:
- Які ознаки є спільними для обох статей?
- Назвіть прояви ризикованої поведінки, характерні для періоду статевого дозрівання (куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками, ранній початок статевого життя…).
- міні-лекція "Причини і наслідки ранніх статевих стосунків"
      Інтимні статеві стосунки – частина повноцінного життя більшості дорослих людей. Вони дають змогу виконати найвище призначення людини – стати батьком або матір’ю. Та іноді ці стосунки призводять до негативних наслідків: психічних травм, осуду з боку інших людей, небажаної вагітності, інфекцій, що передаються статевим шляхом, у тому числі ВІЛ. Більшість підлітків мріє лише про емоційну близькість, фізична близькість поки що не є для них актуальною.  Чому ж підлітки зважуються на фізичну близькість хоч і не готові до неї? Одна з причин – настирливе нав’язування деяким фільмами ідеї лібералізації моралі. Інша причина  - вживання психоактивних речовин. Але тютюн і алкогольні напої насправді уповільнюють статеве дозрівання і призводять до виникнення залежності. Одним з наслідків вживання цих речовин для хлопців є послаблення сексуального потягу і цироз печінки. Цей орган виробляє білок, який зв’язує тестостерон (чоловічий гормон) і в чоловіків зростає рівень жіночих гормонів і зявляються жіночі риси:збільшуються грудні залози, атрофуються мязи, збільшуються жирові залози. А в жінок психоактивні речовини впливають не лише на здоровя, а й на майбутніх дітей (вони народжуються з фізичними та розумовими вадами).
       Мозковий штурм: "Чому підлітки зважуються на інтимні статеві стосунки?"
- щоб стати популярнішими серед однолітків;
- щоб не відрізнятися від інших («усі так роблять»);
- не знають (або не замислюються) про можливі наслідки;
- хочуть довести своє кохання;
- хочуть утримати коханого;
- роблять це за гроші або подарунки;
- під впливом алкоголю або наркотиків.
- інформаційні повідомлення (учитель узагальнює відповіді учасників);
2. Практичний блок:
- робота в групах
Об’єднати дітей у 3 групи (за правилом «світлофора»). Обговорити можливі наслідки статевих стосунків.
Група 1. для юнаків.
Група 2. для дівчат.
Група 3. для обох статей.
- руханка «Погода…»
     Отже, відпочили-працюємо далі. Деякі гендерні стереотипи можуть підштовхнути молодих людей до ризикованої статевої  поведінки, бо вони впливають на стосунки між чоловіком і жінкою. Ідучи всупереч цим стереотипам  підлітки не замислюються над наслідками статевих контактів і часто потрапляють у безвихідне становище.
- взаємонавчання:
- робота з підручником (стор. 66-67)
Об’єднуємося у 2 груп. Кожна з груп готує повідомлення про бактеріальні та вірусні ІПСШ:
1-    Бактеріальні ІПСШ;
2-    Вірусні ІПСШ;
Далі один  учасник з кожної групи, ділиться отриманою  інформацією з членами паралельної групи. Вчитель перевіряє засвоєння знань.
- перегляд відеофільму про ВІЛ-інфекцію
 Обговорення побаченого:
- вікторина "Що я знаю про ВІЛ-інфекцію?"
Завдання
      У вас є  картки червоного, жовтого та зеленого кольорів. Зараз я буду зачитувати твердження, з яким ви можете погоджуватись або ні. У разі згоди ви піднімаєте картку зеленого кольору, а незгоди ─ червоного. Якщо вагаєтесь - жовтого кольору.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:
  • рукостискання, обійми;
  • спільне з ВІЛ – інфікованим користування верхнім одягом;
  • спільне користування фонтанчиком для питної води;
  • спільне користування голками та шприцами для ін'єкцій;
  • чхання та кашель;
  • плавання разом в басейні;
  • спільні рушники, мило, мочалку;
  • статевий контакт без презерватива;
  • домашніх тварин;
  • посуд, їжу;
  • спільне користування туалетом, унітазом;
  • статевий контакт з використанням презерватива;
  • спільне користування голками для проколювання вух, татуювання, пірсингу;
  • монети та паперові гроші;
  • постільну та настільну білизну;
  • переливання крові;
  • дверні ручки та спортивні снаряди;
  • поцілунки;
  • комарів та інших комах;
  • грудне годування немовляти ВІЛ-інфікованою матір'ю;
  • народження від ВІЛ-інфікованої матері.
      Незважаючи на те, що у підлітковому віці нас чекають різні ризики і небезпеки – це найкращий період для того, щоб пізнавати багато нового і цікавого, дружити і кохати, помилятися і виправляти помилки, не думати про погане і не залишатися наодинці зі своїми думками. І ось ця пісня є яскравим цьому підтвердженням.
Запис пісні Н.Бурмаки «Не бійся жити»
ІІІ. Заключна частина:
Підсумкові завдання
1.    Робота в колі
Слово вчителя
         Молоді люди мають багато можливостей висловити свої почуття без інтимних стосунків і уникнути ризику небажаної вагітності та інфікування ВІЛ/ІПСШ. У вас є сердечка. На них способи висловлення своїх почуттів без інтимних стосунків, які запропонували інші учні. Допишіть свої пропозиції.
Обговорення.
2.     Підсумок уроку:
На цьому уроці ви багато дізнались про ризики , причини та
 наслідки статевого дозрівання. А також про ІПСШ та ВІЛ – інфекцію. Отже, чиї очікування справдились, наклейте листочки на гілочки нашого дерева, а чиї ні – дізнаємось про це на наступному тренінгу.
3.     Виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
  • підручник Т.В. Воронцова "Основи здоров'я ", §7.
  • Робочий зошит, ст. 39-40, завдання 1-8.
Завершення тренінгу
Стати в коло, взятися за руки і разом виконують все, що говорить вчитель: "Уявіть нашу планету. Доторкніться до неї руками. Вона посміхається вам. Усміхніться у відповідь і обніміть її так, щоб всім нам стало тепліше. Дякуємо всім!"

 Тема: Ризики статевого дозрівання підлітків

Мета: З’ясувати ризики статевого дозрівання у підлітковому віці, їх причини та наслідки. Розвивати знання про вплив психоактивних речовин на статевий розвиток. Вчити правильно аналізувати причини і наслідки ризикованої статевої поведінки. Ознайомити з ознаками і небезпекою інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Пригадати умови виникнення ВІЛ-інфекції. Виховувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей, дружні стосунки між дітьми.
Тип уроку: тренінг
Результати навчання
Наприкінці заняття учні:
  • називають причини і наслідки ризикованої статевої поведінки;
  • пояснюють вплив психоактивних речовин на статевий розвиток;
  • оцінюють ризики інфікування ВІЛ у різних ситуаціях;
  • демонструють вміння висловлювати симпатію без інтимних стосунків.
Обладнання і матеріали:
  • підручники, зошити, папір А4, олівці, плакат з правилами, «дерево очікувань» на плакаті, диск із записом відеофільму., презентація до уроку, фігурки червоного та зеленого кольорів, проектор, презентація.
Що підготувати заздалегідь:
  • інформаційні листки ;
  • картки зеленого та червоного кольорів;
  • виставка літератури "Все про ВІЛ/СНІД та ІПСШ".
Домашнє завдання:
  • підручник Т.В. Воронцова "Основи здоров'я ", §7.
  • Робочий зошит,     ст. 39-40, завдання 1-8.
Хід заняття
І. Вступна частина:
1. Знайомство, повторення правил (Вправа «Подай  руку»- подати один одному руки і посміхнутись для привітання);
2. Зворотній зв’язок (Продовжіть фразу: "Я щасливий (щаслива), що я хлопець (дівчина), тому що..."),
3. Назвати тему і мету  уроку
4. Виявлення очікувань (Свої очікування діти пишуть на листочках і прикріплюють біля сухого дерева. Якщо очікування справдяться, то листочки переміщують на дерево).
ІІ. Основна частина
1. Теоретичний блок:
- вступне слово вчителя:
   У підлітковому віці відбувається статеве дозрівання (пубертат) – процес перетворення хлопчиків і дівчаток на молодих чоловіків і жінок. Деякі фізіологічні та психологічні зміни у хлопчиків відмінні від тих, що відбуваються у дівчат, а деякі є спільними для обох статей. Давайте з’ясуємо, що це за зміни.
  • Гра "Шнурівка"
    Об’єднати учнів у дві групи (хлопці-дівчата). По черзі кожна група називає  фізіологічні і психологічні ознаки статевого дозрівання підлітків. Виграє команда, яка останньою назве ознаку.
Фізіологічні та психологічні ознаки статевого дозрівання
- відбувається від 9 до 16 років (д.), 11-18 років (х.);
- виробляються статеві гормони;
- збільшуються молочні залози і волосяний покрив;
- інтенсивно росте скелет;
- починається менструальний цикл у дівчаток;
- збільшуються статеві органи у хлопчиків;
- змінюються хрящі гортані і голос;
- у хлопчиків відбуваються полюції;
- змінюються стосунки між статями;
- паління, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками;
- зміна деяких рис в характері;
- реакція на повчання дорослих;
 - ранній початок статевого життя
Запитання для обговорення:
- Які ознаки є спільними для обох статей?
- Назвіть прояви ризикованої поведінки, характерні для періоду статевого дозрівання (куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками, ранній початок статевого життя…).
- міні-лекція "Причини і наслідки ранніх статевих стосунків"
      Інтимні статеві стосунки – частина повноцінного життя більшості дорослих людей. Вони дають змогу виконати найвище призначення людини – стати батьком або матір’ю. Та іноді ці стосунки призводять до негативних наслідків: психічних травм, осуду з боку інших людей, небажаної вагітності, інфекцій, що передаються статевим шляхом, у тому числі ВІЛ. Більшість підлітків мріє лише про емоційну близькість, фізична близькість поки що не є для них актуальною.  Чому ж підлітки зважуються на фізичну близькість хоч і не готові до неї? Одна з причин – настирливе нав’язування деяким фільмами ідеї лібералізації моралі. Інша причина  - вживання психоактивних речовин. Але тютюн і алкогольні напої насправді уповільнюють статеве дозрівання і призводять до виникнення залежності. Одним з наслідків вживання цих речовин для хлопців є послаблення сексуального потягу і цироз печінки. Цей орган виробляє білок, який зв’язує тестостерон (чоловічий гормон) і в чоловіків зростає рівень жіночих гормонів і зявляються жіночі риси:збільшуються грудні залози, атрофуються мязи, збільшуються жирові залози. А в жінок психоактивні речовини впливають не лише на здоровя, а й на майбутніх дітей (вони народжуються з фізичними та розумовими вадами).
       Мозковий штурм: "Чому підлітки зважуються на інтимні статеві стосунки?"
- щоб стати популярнішими серед однолітків;
- щоб не відрізнятися від інших («усі так роблять»);
- не знають (або не замислюються) про можливі наслідки;
- хочуть довести своє кохання;
- хочуть утримати коханого;
- роблять це за гроші або подарунки;
- під впливом алкоголю або наркотиків.
- інформаційні повідомлення (учитель узагальнює відповіді учасників);
2. Практичний блок:
- робота в групах
Об’єднати дітей у 3 групи (за правилом «світлофора»). Обговорити можливі наслідки статевих стосунків.
Група 1. для юнаків.
Група 2. для дівчат.
Група 3. для обох статей.
- руханка «Погода…»
     Отже, відпочили-працюємо далі. Деякі гендерні стереотипи можуть підштовхнути молодих людей до ризикованої статевої  поведінки, бо вони впливають на стосунки між чоловіком і жінкою. Ідучи всупереч цим стереотипам  підлітки не замислюються над наслідками статевих контактів і часто потрапляють у безвихідне становище.
- взаємонавчання:
- робота з підручником (стор. 66-67)
Об’єднуємося у 2 груп. Кожна з груп готує повідомлення про бактеріальні та вірусні ІПСШ:
1-    Бактеріальні ІПСШ;
2-    Вірусні ІПСШ;
Далі один  учасник з кожної групи, ділиться отриманою  інформацією з членами паралельної групи. Вчитель перевіряє засвоєння знань.
- перегляд відеофільму про ВІЛ-інфекцію
 Обговорення побаченого:
- вікторина "Що я знаю про ВІЛ-інфекцію?"
Завдання
      У вас є  картки червоного, жовтого та зеленого кольорів. Зараз я буду зачитувати твердження, з яким ви можете погоджуватись або ні. У разі згоди ви піднімаєте картку зеленого кольору, а незгоди ─ червоного. Якщо вагаєтесь - жовтого кольору.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:
  • рукостискання, обійми;
  • спільне з ВІЛ – інфікованим користування верхнім одягом;
  • спільне користування фонтанчиком для питної води;
  • спільне користування голками та шприцами для ін'єкцій;
  • чхання та кашель;
  • плавання разом в басейні;
  • спільні рушники, мило, мочалку;
  • статевий контакт без презерватива;
  • домашніх тварин;
  • посуд, їжу;
  • спільне користування туалетом, унітазом;
  • статевий контакт з використанням презерватива;
  • спільне користування голками для проколювання вух, татуювання, пірсингу;
  • монети та паперові гроші;
  • постільну та настільну білизну;
  • переливання крові;
  • дверні ручки та спортивні снаряди;
  • поцілунки;
  • комарів та інших комах;
  • грудне годування немовляти ВІЛ-інфікованою матір'ю;
  • народження від ВІЛ-інфікованої матері.
      Незважаючи на те, що у підлітковому віці нас чекають різні ризики і небезпеки – це найкращий період для того, щоб пізнавати багато нового і цікавого, дружити і кохати, помилятися і виправляти помилки, не думати про погане і не залишатися наодинці зі своїми думками. І ось ця пісня є яскравим цьому підтвердженням.
Запис пісні Н.Бурмаки «Не бійся жити»
ІІІ. Заключна частина:
Підсумкові завдання
1.    Робота в колі
Слово вчителя
         Молоді люди мають багато можливостей висловити свої почуття без інтимних стосунків і уникнути ризику небажаної вагітності та інфікування ВІЛ/ІПСШ. У вас є сердечка. На них способи висловлення своїх почуттів без інтимних стосунків, які запропонували інші учні. Допишіть свої пропозиції.
Обговорення.
2.     Підсумок уроку:
На цьому уроці ви багато дізнались про ризики , причини та
 наслідки статевого дозрівання. А також про ІПСШ та ВІЛ – інфекцію. Отже, чиї очікування справдились, наклейте листочки на гілочки нашого дерева, а чиї ні – дізнаємось про це на наступному тренінгу.
3.     Виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
  • підручник Т.В. Воронцова "Основи здоров'я ", §7.
  • Робочий зошит, ст. 39-40, завдання 1-8.
Завершення тренінгу
Стати в коло, взятися за руки і разом виконують все, що говорить вчитель: "Уявіть нашу планету. Доторкніться до неї руками. Вона посміхається вам. Усміхніться у відповідь і обніміть її так, щоб всім нам стало тепліше. Дякуємо всім!"