28 жовтня 2018 р.

Конспект інтегрованого уроку з географії та основ здоров’я

Тема: «Погода» 6 клас 

Мета:
· поглиблення та систематизація знань про погоду та її елементи, про метеозалежність, та правила поведінки під час грози та пожежі;
· формування практичних вмінь характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини зміни погоди;
· сприяння усвідомленню важливості складання точних прогнозів погоди, ознайомлення з синоптичною картою;
· розвиток вміння застосовувати географічні знання та знання з основ здоров’я в життєвих ситуаціях;
· виховання інтересу до предметів географія та основи здоров’я.
Завдання:
· підвищення мотивації навчальної діяльності завдяки нестандартній формі уроку;
· використання різних видів роботи які підвищують пізнавальний інтерес учнів;
· організація цілеспрямованої роботи з розумовими операціями ( порівняння, узагальнення, класифікація, аналіз, синтез тощо.);
· формування уявлень про гармонійну єдність світу і місце людини в ньому;
· виховання уважного і співчутливого ставлення до навколишнього світу;
· розвиток творчих здібностей особистості, її загального творчого потенціалу.


Тип уроку: інтегрований урок із застосуванням знань, вмінь та навичок з географії та основ здоров’я.
Місце проведення: кабінет географії
Обладнання: підручники, атласи, синоптична карта, мультимедійна дошка, ілюстрації, малюнки, календар погоди, метеоприлади ( барометр, термометр, флюгер, гігрометр).
Очікувані результати:
· учні зможуть розкривати зміст поняття « погода»,
· наводити приклади елементів погоди,
· характеризувати та порівнювати погоду своєї місцевості,
· доводити важливість спостережень за погодою,
· дізнаються як проявляється метеозалежність,
· навчаться правилам поведінки під час грози та пожежі.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Мета: створення психологічної атмосфери уроку, включення учнів у діловий ритм уроку, зосередження учнів на вивченні конкретного матеріалу.

(Учитель входить в клас з парасолькою).

Добрий день, діти!
Ви здивовані, чому я з парасолькою? Так, наш урок буде присвячений Погоді.
А зараз «Метеорологічний прогноз» уроку.
Упродовж уроку на вас очікує несподіваний град захоплюючих завдань. На зміну сковзанню по тернистому шляху знань обов’язково прийде успіх від напруженої роботи зі з’ясування причин погодних умов. Вважаю, що протягом всього часу буде простежуватися жага до відкриття нового і невідомого, шквал різноманітних цікавих завдань і запитань та нескінченна буря емоцій. Разом ми почуємо яскраві, як блискавка, відповіді. Поступово розвіється туман незрозумілого та невідомого, і ми без сумніву доведемо, що заслуговуємо на успіх!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Мета: перевірка готовності до сприйняття нової інформації, відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу.

Форма роботи: колективна

Прийом «Географічний гандбол» - гра з м’ячем.

1. Що таке атмосфера?
2. Будова атмосфери.
3. Атмосферне повітря це –
4. Склад повітря .
5. Яка наука вивчає атмосферу?
6. Де спостерігають за станом атмосфери?
7. Як змінюється температура повітря з висотою?
8. Чим вимірюється температура?
9. Що таке атмосферний тиск?
10. Прилад, яким вимірюють атмосферний тиск?

Прийом «Зайве поняття»

Завдання. Знайдіть «зайве поняття» та поясніть свій вибір.
Роса, дощ, сніг, злива. ( опади в рідкому стані)
Роса, дощ, град, злива. ( опади,що випадають із хмар)
Роса, іній, дощ, туман. ( опади, які випадають із повітря)

Прийом « Географічний диктант»

Запитання:
Лінії на карті, що з’єднують місця з однаковою температурою(ізотерми)
Вітер, що дме від тридцятих широт до екватора ( пасат)
День літнього сонцестояння ( 21 серпня)
Оболонка атмосфери, в які знаходиться озоновий шар(стратосфера)
Прилад для вимірювання атмосферного тиску(барометр)
Повітряна оболонка землі( атмосфера)
Прилад для вимірювання напряму вітру (флюгер)
Інша назва північного тропіка( тропык Рака)
Лінії на карті, що з’єднують місця з однаковим тиском (ізобари)
Прилад для вимірювання кількості опадів( опадомір)
Замкнута область з низьким тиском у центрі (циклон)
Рух повітря з області високого тиску в область низького тиску(вітер)
Кожна правильна відповідь – 0,5 балів, загальна кількість – 6 балів.
3. Перевірка календаря погоди

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Мета: підготовка до свідомого сприйняття нового матеріалу.

Прийом «Фантастична добавка»

Цікаво, якою буде погода завтра? у неділю? улітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже саме там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як учені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Погода дуже впливає на настрій людини, самопочуття і здоров’я людини. На вулиці сонячно – настрій чудовий, яскравий, погода похмура – на душі «похолодало».
Сьогодні науковці, які прогнозують погоду, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомоги якої проводять спостереження за мінливим станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера — велика лабораторія погоди».
«Екскурсію» до цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер,як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Тож з’ясуймо, як у цій лабораторії народжується погода, чому вона така мінлива, як за нею спостерігають та як на неї впливають.

Отже, тема нашого уроку – «Погода, її елементи, типи, зміни в часі».
Основною метою нашого уроку є узагальнення знань про погоду, а завданнями є наступні:
1.Поглибити власні знання про погоду.
2. Навчитися пояснювати причини погодних змін.
3. Розвивати вміння спостерігати за погодою, вести календар погоди.
4. Усвідомити практичне значення даної теми.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Мета: опанування учнями нових знань і способів дій через активізацію розумової діяльності.

1.Що таке погода?

Прийом «Мозковий штурм»
Погода — це стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості у визначений момент або проміжок часу.
Прийом «Роблю висновок»
Спостерігаючи за погодою, що ви помітили?
Найголовнішою особливістю погоди є її мінливість.

2.Показники погоди

Прийом «Проблемне питання»
Які елементи характеризують погоду?



( опорна схема)

Стан погоди характеризується показниками (метеоелементами) — температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю, силою й напрямком вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

Заповнення схеми (учні приклеюють стікери з відповідними номерами на опорну схему).

Висновок 2. Погода характеризується не окремо взятими елементами, а їхньою сукупністю, бо всі вони взаємопов’язані та взаємозалежні. Пригадаємо основні метеорологічні прилади.

Прилад для вимірювання вологості повітря (гігрометр)

Прилад для вимірювання атмосферного тиску (барометр)

Прилад для вимірювання швидкості вітру (анемометр)

Прилад для вимірювання напряму вітру. (флюгер)

Випереджальні завдання (цікавинки).Виступи учнів з повідомленнями.

Флюгер часто прикрашається фігуркою півня. Цей звичай бере свій початок у Європі з ІХ ст.., коли за указом Папи Римського шпиль кожної церкви мало вінчати зображення цього птаха – емблема апостола Петра, що, за переказом, відрікся від Христа тричі, перш ніж двічі прокричав півень. Це одна версія. Відповідно до іншої, півень на шпилі церкви є нагадуванням про те, що церква Божа пильнує за душами віруючих.

В англійській мові флюгер зветься «погодний півень».

Трохи про штиль.

У часи освоєння Америки європейцями, на кораблях везли в Америку коней. У випадку затримки плавання для них не вистачало корму, коні гинули, їхні останки викидали за борт. Найчастіше це траплялося в районі Саргасового моря. З того часу ці місця штилю, де царює спокій і тепло, стали називати «кінськими широтами».



Фізкультхвилинка « Австралійський дощ»



3.Типи погоди

Погода рідко залишається незмінною тривалий час. Так у нашій місцевості протягом одного дня вона може змінюватись кілька разів.

Основною причиною зміни погоди є нерівномірне нагрівання поверхні Землі, що зумовлює переміщення повітряних мас. Переміщуючись вони приносять потепління або похолодання, хмарну або безхмарну, з опадами або без опадів погоду. Так у різних районах Землі постійно спостерігається один і той самий тип погоди:

· на екваторі – спекотна з рясними дощами;

· у тропіках – спекотна і суха;

· у полярних районах – морозна і суха;

· у наших помірних широтах – холодна і морозна взимку, тепла і волога влітку ( типи погоди чергуються за порами року).



Прийом «Хвилинка релаксації»

Люди здавна намагаються передати звуки погоди за допомогою мелодії. Я пропоную вам прослухати один з варіантів мелодії дощу і висловити свої почуття, які викликала ця мелодія. ( Учні висловлюють свої думки).



Тип погоди — це загальна характеристика погоди, що міститьїї основні елементи (середні добові температури, стан хмарності, опади, наявність і сила вітру).

4. Прогнозування погоди

Метеорологія — наука про земну атмосферу та явища, які в ній відбуваються. Об’єктом вивчення метеорології є метеорологічні елементи: температура, вологість повітря, хмарність,опади, атмосферний тиск тощо.

Основи метеорології було закладено давньогрецьким ученим Арістотелем. Свою наукову працю про погоду він назвав «Метеорологія», що й дало згодом назву цій науці.

За погодними елементами ведуть регулярні спостереження на метеорологічних станціях. Результати спостережень передають у метеорологічні центри, де на основі здобутих і опрацьованих даних декілька разів на добу складаються синоптичні карти (карти погоди). Зіставляючи такі карти, можна визначити напрямок руху повітряних мас, фронтів, циклонів і антициклонів і скласти прогноз погоди на періоди.( Перегляд презентації «Як складають прогнози погоди»)



Висновок 3. Одним з найголовніших напрямів діяльності метеорологів є дослідження та прогнозування погоди (Перевірка виконання випереджувального завдання.)

Народні прикмети про погоду.

Коли сонце заходить за хмари, буде дощ.

Дим стелиться низько, буде дощ, тепло.

Хмари ідуть низько – заплачуть дощем.

Ворони зграями кружляють у повітрі перед снігом.

Прийом « Творча майстерня»

Слово надається художникам. Вони підготували виставку малюнків, яку назвали « У природи немає поганої погоди» ( Діти коментують свої малюнки віршами).

Прийом- «Асоціації»

« Пори року».

( На дощці чотири чисті аркуші. На кожному з них за допомогою кольору необхідно зобразити зиму, весну, літо і осінь. Малюнки аналізуються.)

Прийом « Хвилинка творчості»

А зараз послухаємо усний твір-мініатюру на тему «Мій емоційний стан у зв’язку з різною погодою».

«Мій настрій дуже подібний до погоди – такий же мінливий і буває примхливий. Коли я впевнена в собі і спокійна, перед моїми очима постають вечірні сутінки і захід сонця. Коли мені весело – здається що це сонечко посміхається до мене. А от коли відчуваю розчарування, я стаю колючою мов крижинка. Моя злість – це літня гроза, що випадає зливовим дощем чи градом, але дуже швидко минає. І тоді на зміну їй приходять сумніви і невпевненість – ніби я йду в ожеледицю вулицею.

Коли ж у мене настрій мрійливий, то це пухнастий, лапатий сніг, що легко, елегантно і красиво падає на землю».

Вчитель. Кожен третій мешканець Землі страждає від змін погоди.

Погода часом буває досить примхливою пані. Особливо у холодну пору року. Різкі перепади атмосферного тиску, вологості й температури повітря, зміни напрямку і сили вітру - це ті «вибрики», які вона час від часу підносить нам. Інколи до них приєднуються й магнітні бурі. Вони виникають унаслідок додаткової енергії, що з'являється під час спалахів на Сонці. Енергетичний потік досягає магнітного поля Землі, спричинюючи магнітні бурі. Метеорологічні зміни в атмосфері в поєднанні з магнітними бурями для багатьох землян стають справжнім стресом. Більшість навіть цілком здорових людей відчувають дискомфорт у разі перепадів атмосферного тиску та інших показників погоди. Дехто ж переживає маленьку "катастрофу" - до таких належить понад 20% мешканців Землі. Їх називають метеопатами

(метео - атмосфера).

У кого і як проявляється метеозалежність?

Хто ж відчуває найбільшу залежність від примх погоди? Зазвичай ті, у кого хронічні захворювання найважливіших систем організму, передусім серцево-судинної (ішемічна хвороба серця зі стенокардією, гіпертонія чи гіпотонія тощо), органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма, пневмосклероз тощо), захворювання кісткової системи (остеохондроз, хронічний артрозо-артрит тощо), хвороби очей (глаукома, катаракта), перенесені травми, психоемоційні порушення внаслідок перевтоми, синдром хронічної втоми, прояви гіповітамінозу.

Під час погодних змін метеопати найчастіше скаржаться на головний біль - 67%, млявість, апатію, загальну втому - 47%, порушення сну (сонливість чи безсоння) - 40-42%, зниження працездатності, дратівливість - 32%, ниючий біль у суглобах чи ділянках колишніх травм - 23%. У декого трапляються напади депресії і значне погіршення самопочуття.

Які неприємності "несуть" циклони й антициклони

Що зумовлює перепади атмосферного тиску? Це циклони й антициклони. Циклон - вихровий рух атмосфери зі зниженням тиску повітря, який супроводжується значною хмарністю та опадами, підвищеною вологістю. Антициклон - ділянка високого атмосферного тиску, в якій встановлюється ясна, безвітряна, суха погода.

Люди з різними проблемами у здоров'ї по-різному реагують на наближення циклону й антициклону. Прихід циклону передусім відчувають хворі з тромбозами, захворюваннями суглобів і кісток, гіпотоніки (ті, в кого знижений артеріальний тиск). Вони заздалегідь прогнозують переміну погоди. Тому в народі їх називають "живими барометрами".

У період циклону в повітрі зменшується вміст кисню. Це явище називають "природна гіпоксія". Воно може спричинити погіршення загального самопочуття (клітинам організму бракує кисню), а також серцевий напад, напад бронхіальної астми, гіпертонічний криз. У дні низького атмосферного тиску кількість викликів швидкої допомоги зростає вдвічі.

На початку і в розпал антициклону передусім погано почувають себе гіпертоніки (ті, в кого підвищений артеріальний тиск). Коли ж дія його слабшає, стає недобре гіпотонікам. Під час обстеження великої кількості людей дослідники встановили, що перепади атмосферного тиску більше впливають на зміну нижньої позначки артеріального тиску. На практиці ми бачимо, що часті гіпертонічні кризи трапляються в дні перепадів атмосферного тиску в поєднанні з магнітними бурями чи похолоданням.

Антициклон має ще одну особливість, неприємну для всіх без винятку. Якщо він "зависає" над великим містом, то всі хімічні шкідливі викиди промислових підприємств і вихлопні гази автомобілів також "зависають" низько над ним у вигляді смогу. В такі дні спостерігається підвищена смертність від серцево-судинних та легеневих хвороб.

Температура, вологість повітря та сила вітру також впливають на самопочуття людини

У вітряні дні підвищується збудливість центральної нервової системи. Поривчастий вітер може спричинити відчуття тривоги, пригніченості та напад мігрені. У разі сильного вітру навіть за відсутності морозу (температура повітря сягає 0°С чи навіть трішки вища) людина може переохолодитися, а у стані сп'яніння навіть замерзнути. Такі випадки траплялися неодноразово.

Бачу, що ви стомилися.

Відпочинемо разом. Сядьмо зручно, поглянемо на картину, зануримося в красу природи, заплющивши очі уявимо (під музику):

· Як ми вдихаємо чисте повітря, вітерець гладе наші волосся.

· Нам услід усміхається сонечко і дзюркоче струмок, ніби розмовляє з нами.

· Наші руки торкаються рослин, і ми чуємо мелодійні голоси птахів

· Де живемо ми – неповторна краса!

А зараз прокидаємось, любі друзі, від цих прекрасних емоцій, думаю, що всі б ми хотіли, щоб ця краса ніколи не була зміненою небезпечними погодними явищами.

Щодня погода приносить людям радість або біду. Трапляється, що нерідко життя людини цілком залежить від погоди.



Питання для обговорення:

Які небезпечні погодні явища ви знаєте, які бувають у нас на Україні?

(Хуртовини, сильний снігопад, льодяний дощ, ожеледь, густий туман, сильний вітер, злива, град, гроза, пилова буря, посухи, суховії та інші).

Вчитель: Діти, на уроках основ здоров’я ви вчили як поводитися під час грози? Давайте пригадаємо (відповіді на мультимедійній дошці).



· Не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі.

· На відкритому просторі краще присісти в суху канаву чи траншею.

· Не можна ховатися в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах.

· Негайно вимкнути мобільний телефон!

· Не скупчуйтеся в укритті всі разом, а ховайтеся поодинці.

· Під час грози припиніть прогулянку на велосипеді

· Проте коли гроза застала під час купання, то слід до берега добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками. У горах слід уникати різних виступів і підвищень.

· Небезпечними можуть бути й металеві предмети.

· Тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, узагалі від будь-якого металевого начиння; не користуйтеся водопроводом.



Довідка.

У світі щороку від удару блискавки гинуть до 3000 людей.



Вчитель. Блискавка може бути причиною пожежі



Згадаємо правила поводження під час пожежі

· Не панікувати, бути зібраним і уважним.

· Викликати пожежну службу за телефоном 101.

· Повідомити про пожежу сусідам.

· Не намагатися загасити сильну пожежу самостійно

· Швидше залишити приміщення.

· Не можна ховатися під ліжко, в шафи, у ванну кімнату, потрібно залишити в квартиру.

· Якщо сталася пожежа в побутовому електроприладі, потрібно спробувати висмикнути вилку з розетки або знеструмити через електрощит.

· Якщо доведеться пробиратися через приміщення охоплене вогнем, потрібно облити себе водою, намочити ковдру або покривало, накритися ним, набрати в легені повітря, постаратися затримати дихання і якомога швидше подолати небезпечне місце.

· Якщо немає можливості вибратися з палаючої квартири, треба вийти на балкон, щільно закривши за собою двері. Краще не спускатися з балкона за допомогою простирадлом або мотузок — це дуже небезпечно.

· Під час пожежі в під'їзді ліфт може відключитися, тому користуватися ним не можна ні в якому разі.



Вчитель: Без відомостей про можливу погоду не можуть вирушити в путь літаки, морські судна, космічні кораблі, автомобілісти. Прогноз погоди допомагає хліборобам і водіям, рибалкам і мандрівникам. Врешті решт, кожен із нас цікавиться, якою буде погода завтра та найближчими днями.

Чи знаєте ви як складається прогноз погоди? (синоптична карта на мультимедійній дошці, презентація)







VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ



Мета: встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення корректив; аналіз навчальної діяльності.





Прийом «Мікрофон».



Закінчити речення:

«Сьогодні я вперше дізнався, що…»

«Моє географічне відкриття на уроці..»

«Я запам’ятав…»

«Мені сподобалось…»



Заключне слово вчителя

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в певний часу певній місцевості.

Стан погоди характеризують взаємопов’язані елементи погоди — температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря, сила та напрямок вітру, хмарність, атмосферні опади. Загальну характеристику погоди, що містить її основні елементи, називають типом погоди. Вивченням погоди та складанням прогнозів погоди опікується метеорологія.



VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст §35 підручника (Т.Г.Гільберг).

2. Записати в зошит приклади народних прикмет, що віщують ясну та мрячну погоду.

3. Провести власне дослідження: скласти характеристику погоди в одному з місць світу (за власним вибором) за одну добу з використанням різних джерел інформації.

4. Об’єднатися в групи, розпочати підготовку до уроку-захисту мині-проектів за темами:

«Вплив людини на атмосферу»;

«Причини змін клімату на Землі»;

«Небезпечні явища в атмосфері»;

«Рідкісні явища в атмосфері»;

«Охорона атмосфери».